BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

10 svarbiausių fotografijų istorijoje

Fotografijomis dažniausiai užfiksuojami žmonėms asmeniškai ypač svarbūs įvykiai kaip vestuvės, gimtadieniai ar kitos šventės. Vis dėlto, žmonijos istorijoje yra ir tokių fotografijų, kurios padarė didelę įtaką ne tik tam tikroms žmonių grupėms, o visai žmonijai – apie 10 svarbiausių iš jų šiandien ir kalbėsime.

10.Paskutinė vieša egzekucija naudojant gilijotiną. 1939m.

Nors kalbėdami apie egzekucijas dažniausiai galvojame apie senovę, tačiau netgi ir labiausiai civilizuotose visuomenėse jos egzistavo dar mažiau nei prieš šimtmetį, o menkai civilizuotose žemės kampeliuose yra atliekamos ir dabar. Vis dėlto, jei kalbėsime ne bet kokias egzekucijas, o tas, kuriose buvo naudota gilijotina, paskutinė atlikta viešai buvo užfiksuota fotoaparatu. 1939m. tokiu būdu buvo baudžiamas Eugen‘as Weidmann‘as, kaltintas vagystėmis.

Fotografijoje užfiksuota ne tik egzekucija, tačiau ir daugybė ją stebinčių žmonių. Stebina toks egzekucijos populiarumas? Tais laikais į egzekucijas nebuvo žiūrima kaip į pernelyg žiaurų aktą – brandūs žmonės rinkdavosi į tai kaip į viešą renginį, o motinos netgi vesdavosi savo vaikus, norėdamos parodyti kas atsitinka žmonėms, kurie daro blogus dalykus.

9.Nagasakis – 20 minučių po atominės katastrofos. 1945m.

1945. rugpjūčio 9 dieną Jungtinės Amerikos Valstijos ant Japonijos miesto Nagasakio numetė branduolinį užtaisą. Miestas buvo sunaikintas, o gyvybių neteko ne tik 40 000 iškart žuvusių žmonių, tačiau ir daugybė mirusių vėliau, kurių mirtis sukėlė nudegimai nuo cheminio ginklo ar radiacija.

Šis įvykis yra vienas iš kruviniausių per visą žmonijos istoriją. Jo žiaurumą puikiai prisiminti leidžia ir nuotrauka, daryta vos 20 minučių po bombos sprogimo – milžiniškas cheminių dūmų debesis nepalieka vilčių absoliučiai niekam.

8.Saulėtekis marse. 2005m.

Neperskaičius nuotraukos pavadinimo, tikriausiai niekaip nenuspėtumėte, jog ši nuotrauka yra atlikta ne mūsų planetoje. Marso saulėtekis yra išties panašus į tą, kurį galime išvysti žemėje – tai leidžia suprasti, jog taip toli esančios planetos gali būti netikėtai panašios į tą, kurioje gyvename mes.

Ši įspūdinga nuotrauka buvo atlikta marsaeigio Spirit, kai pastarasis važiavo per Gusev‘o kraterį. Pagrindinis tikslas, dėl kurio buvo atliekamos nuotraukos, buvo marso atmosferos tyrimas. Vis dėlto, šios nuotraukos puikiai pasitarnauja ne tik mokslininiu, tačiau ir daugybe kitų aspektų, leidžiančių į viską pradėti žiūrėti kitaip.

7.Solway konferencija. 1927m.

Solway konferencija buvo žinoma visame pasaulyje, kadangi joje rinkdavosi geriausi pasaulio mokslininkai bei diskutuodavo apie įvairius su darbu susjusius dalykus. Visi šie mokslininkai yra gerai žinomi individualiai iki pat šių dienų, tad visus juos matyti vienoje vietoje yra kažkas neįtikėtino.

Galinėje eilėje, šeštas iš kairės – Ervinas Šriodingeris, žinomas dėl savo pasiekimų kvantinės fizikos srityje. Jis taip pat puikiai žinomas dėl visame pasaulyje garsaus Šriodingerio katės paradokso, suformuluoto 1935m.

Vidurinėje eilėje, pirmas iš dešinės – Niels‘as Bohr‘as. Bohr‘as buvo vienas iš mokslininkų, dirbusių prie gerai žinomo Manheteno projekto, kurio žymiausias darbo rezultatas – atominės bombos sukūrimas. Jo darbas prie šio projekto bei įvairūs asmeniniai pasiekimai leidžia jį vadinti vienu iš moderniosios fizikos atradėjų.

Priekinėje eilėje trečia iš kairės – Marie Curie. Ji pirmoji atrado terminą radioaktyvumas bei tapo pirmąja moterimi, apdovanota Nobelio Premija. Ji taip pat yra viena iš nedaugelio žmonių, gavusių šią premiją dviejose skirtingose srityse – chemijoje ir fizikoje.

Žmogų, sėdintį pirmoje eilėje, penktoje vietoje iš dešinės, turėtų atpažinti kiekvienas – juk tai pats Albertas Einšteinas! Jis padarė didelė įtaką žmonijai dirbdamas su kvantine fizika bei sukūrė realiatyvumo teoriją. Jis taip pat yra gerai žinomas ir dėl visame pasaulyje garsios formulės E=mc2. Dėl visų jo pasiekimų, šiomis dienomis jo pavardė jau yra tapusi sinonimu žodžiui genijus.

Be paminėtų mokslininkų, šiame žmonių būryje galima atrasti ir dar ne vieną gerai žinomą veidą. Būtent dėl to, ši nuotrauka yra tikrai verta paminėjimo, nes kitos tokios nuotraukos, kurioje būtų tiek dabartiniam mūsų gyvenimui svarbių asmenybių, nebuvo, nėra, ir vargu ar kadanors bus.

6.Alternatyvus Tiananmeno aikštės vaizdas. 1989m.

Tiananmeno aikštės protestai 1989m. yra vienas iš garsiausių 20 amžiaus įvykių. Tikriausiai daugelis yra matę Tank Man fotografiją, atliktą tuo pačiu metu kaip ir ši fotografija, tačiau iš kito kampo. Joje matoma tankų eilė, prieš kurią matomas atsistojęs vienintelis žmogus, kuris ilgą laiką buvo laikomas protestuotoju.

Vis dėlto, kiek galime matyti iš šios nuotraukos, jis tebuvo paprastas žmogus, einantis gatve bei rankose nešantis bakalėjos pripildytus maišelius. Vis dėlto, galime matyti tai, jog visi aplinkiniai bėga iš aikštės, kai tuo tarpu minėtas žmogus ramiai tvarko savo kasdieninius reikalus. Būtent tai ir leidžia išreikšti jam didelę pagarbą, bei netgi žinant, jog jis buvo tiesiog paprastas žmogus, jis įrodė, jog netgi pats papraščiausias vienintelis žmogus, dėka ryžto bei drąsos, gali net pats to nepastebėdamas padaryti didžius dalykus.

5.Degantis vienuolis. 1963m.

Ši šokiruojanti fotografija užfiksavo Quang Duc‘ą, vienuolį, susideginusį Saigon‘o sankryžoje. Jis susidegino protestuodamas prieš budistų persekiojimą, organizuotą Pietų Vietnamo vyriausybės. Šis persekiojimas žymiai suvaržė budistų galimybes skleisti savo tikėjimą bei nuomonę, tad buvo nuspręsta, jog tokiam vyriausybės elgesiui turi būti duotas atsakas.

Quang Duc‘as išlipo iš automobilio tiesiai prieš Kambodžos ambasadą, lydimas dar dviejų vienuolių. Jis ramiai atsisėdo į tradicinę meditacijos poziciją, o tuo tarpu likę vienuoliai apipylė jį benzinu nuo galvos iki kojų. Quang Duc‘as net nekrūptelėjo, kai vienas iš vienuolių uždegė dektuką bei juo išžiebė liepsną aplink Quang Duc‘ą.

Šis protestas tikrai neliko nepastebėtas bei jau per keletą pirmų valandų žinia apie jį sparčiai apskriejo pasaulį. „Iki šiol nebuvo, ir vargu ar bus kita tokia nuotrauka, sukelianti tiek įvairiausių emocijų“- teigė buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas John‘as F. Kennedy.

4.Versalio sutarties pasirašymas. 1919m.

Versalio taikos sutartis buvo viena iš esminių sutarčių, pabaigusių pirmąjį pasaulinį karą. Ši sutartis yra gerai žinoma ir dėl milžiniškų reparacijų Vokietijai, kurios tiesiogine ta žodžio prasme sužlugdė šalies ekonomiką. Įdomu tai, jog šias reparacijas Vokietija mokėjo net iki 2010-ųjų.

3.Tenzing‘as Norgay‘us Everesto kalno viršūnėje. 1953m.

Mes, žmonės, turime įgimtą norą kažką užkariauti – kitą civilizaciją, naujas žemes ar tiesiog pačią gamtą. Tai leidžia atrasti vis kažką naujo bei nesustoti judėti pirmyn. Vienas iš tokių įkvepiančių pavyzdžių – pirmasis įkopimas į Everesto kalno viršūnę.

Tenzingas Norgay‘us ir jo kompanijonas iš Naujosios Zelandijos Edmund‘as Hillary buvo pirmieji žmonės pasaulyje, pasiekę Everesto kalno viršūnę. Jie kalno viršūnėje praleido tik maždaug ketvirtį valandos. Per tą laiką E. Hillary atliko garsiąją Tenzingo Norgay‘aus, laikančio rankoje ledo kirtiklį, fotografiją. T. Norgay‘us siūlė nufotografuoti ir savo kompanijoną, tačiau pastarasis atsisakė. Duetas atliko dar keletą fotografijų prisiminimui bei pradėjo pavojingą kelionę kalnu žemyn.

2.Tolimas Hubble visatos vaizdas. 2003m.

2003m., Hubble teleskopas buvo sukoncentruotas darbui į vieną nedidelį galaktikos plotą, kas leido žmonijai išvysti dar neregėtą galaktikos „gylį“. Kai mokslininkai nustatė didžiausią žemės teleskopą darbui šioje vietoje, nedaugelis tikėjosi atrasti kažką įdomaus bei naujo. Peržvelgę teleskopo atliktas fotogafijas jie suprato kardinaliai klydę, kadangi Hubble teleskopas sugebėjo pažiūrėti į tokią tolimą visatos dalį, į kokią žmonija pažvelgusi dar nebuvo. Ši fotografija tapo ypač svarbi mokslininkams, kurie gavo galimybę daugiau sužinoti apie įvairias mums iki tol nepasiekiamomis buvusias galaktikas bei pradėti jų tyrimus.

Ši fotografija taip pat leidžia suprasti kokie iš tikrųjų mes esame maži bei tai, jog įvairūs rasiniai, lyčių ar tautybių skirtumai visiškai netenka prasmės. Vis dėlto, gaila dėl to, jog panašu, jog dalis tautų to vis dar nesupranta – galbūt žmonija dar tiesog nepribrendo apie visatą sužinoti dar daugiau.

1.Pėdsakas mėnulyje. 1969m.

Liepos 20-ą, 1969m., žmogus pirmą kartą žmonijos istorijoje paliko pėdsaką ne mūsų planetoje. Astronautas Neilas Armstrongas sukūrė istoriją – jis buvo pirmasis žmogus, savo kojomis palietęs paviršių, kuris nebuvo mūsų planetoje. Šis įvykis buvo tiesiogiai transliuojamas visame pasaulyje, o jį dar labiau išgarsino ir N. Armstrongo tiesiogiai ištarti žodžiai – „Tai mažas žingsnis žmogui, tačiau tai milžiniškas šuolis į priekį visai žmonijai“.

N. Armstrongas ir jo kolega Buzz‘as Aldrin‘as artimiausias keletą valandų mėnulyje praleido rinkdami įvairias uolienas tyrimams, o tuo tarpu trečiasis įgulos narys, Michael‘is Collins‘as, liko kosminėje kapsulėje. Apollo 11 pavadintas erdvėlaivis į žemę saugiai sugrįžo jau po kelių dienų, liepos 24-ąją.

Ypač įdomu tai, jog mėnulyje visiškai nėra vėjo. Būtent dėl to, nesvarbu kas nutiks žmonijai mūsų planetoje, mėnulyje milijonus metų išliks žmogaus paliktas pėdsakas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą